Âlem-i İslam ve Dünya

ingiltereden kritik karar 1495575013 6377İngiltere Başbakanı May, akşam saatlerinde, ülkedeki terör tehdidi seviyesi en yüksek seviye olan 'kritik'e yükseltildiğini açıkladı.

 

İngiltere Başbakanı Theresa May, bunun yeni saldırıların olmasının muhtemel olduğu anlamına geldiğini söyledi. İngiltere'de Manchester'daki konser salonuna düzenlenen saldırısı sonrası güvenlik güçleri, yeni eylem düzenlemeleri muhtemel intihar eylemcilerini aramaya devam ediyor.

İÇİŞLERİ BAKANI AÇIKLAMIŞTI

İçişleri Bakanı Amber Rudd'un açıklamasında bir kaç saat sonra İngiliz askerleri şehrin önemli noktalarına konuşlandı. İngiltere'de "ciddi" seviyesinde olan terör tehdidi, "kritik" seviyesine çıkarıldı.

Özellikle başkent Londra'da bulunan Buckingham Sarayı etrafında askerler kuş uçurtmuyor.

İngiltere'yi sarsan saldırıda 22 kişi hayatını kaybederken, 59 kişi de yaralanmıştı.

ASKERİ KUVVETLER POLİSLE BİRLİKTE GÖREV YAPACAK

May ayrıca, ülke içerisindeki terör tehdidine karşı, askeri kuvvetlerin de polisle birlikte görev yapacağını açıkladı.

İngiltere Başbakanı, erken saatlerde başkanlık ettiği güvenlik komitesi COBRA'dan sonra yaptığı açıklamada ise ortadakinin bugüne kadar İngiltere'nin kuzeyini hedef alan 'en kötü saldırı' olduğunu belirtmişti.

Tohum Çatlatan Mektublar

efendi cerceveli

Fenâ-fi'l-İhvan Mektubu

Ben umum nur talebelerinde fani olmuşum lafı, 20. asırdan başka hiçbir asırda bulunmayan sevgili enaniyetlerimizin kalın bir perdesi olmuştur. O sevgilimiz o kalın perdenin altında  büyüyüp  kalınlaşmaktadır.

Bu nasıl bir yokluktur ki, emmare nefsi, bir terbiye altına girmeden kendi kendine onda muvaffak olsun. Bu nasıl bir yokluk ki, orada yok edecek bir büyüğün tasarrufu kabul edilmesin. Bu nasıl bir yokluktur ki, kendi varlığına başkasının da varlığını ilave ederek iyice var olur. Evet bu öyle bir yokluktur ki, kalb, ruh, sır gibi ulvi latifeler nefsi emmarede yok olur!...

devamını oku...

.

kitap okurken

Cadde-i Kübra ve 26 Yaşındaki Nefs-i Levvame ile Bir Hesaplaşma

CADDE-İ KÜBRA yükünü kaldırabilmek öyle Raziye, Marziye işi olmadığı gibi Levvâme işi hiç değildir. Dairenin manevi idaresinin başındaki Ferd-i Ferid’in mazhariyyetleri yanında (İmam-ı Rabbanî Hazretleri’nin buyurduğu gibi)  Ehassü’l-Havass’ın durumu dahi avam gibi kalır. Koca Bediüzzaman (R.A.) O Zat’dan bahs ederken kullandığı ve havsalamız dışındaki edeb tarzına dikkat et de ibret al. Meydan boş değildir. Temellük davasından vazgeçip teslim olalım. Ümidle ve şevkle neticeye muntazır kalalım.

devamını oku...

.

muhim sual

Üç Mühim Sual

1- Mesleğimizde etba değil, ittiba esastır. Yani esas olan kemalat erbabına ittibadır, irşad edecek adam aramak değildir. O halde Kur’anî hakikatları muhtaç olanlara duyurmak işi nasıl olacak?


2- "Hazm edilmeyen ilim telkin edilmemeli" buyuruluyor. Bunu nasıl anlayacağız?


3- Fenafilihvanı nasıl anlayacağız? Herkes diyor ki: Hepimiz birbirimizde faniyiz. Bir mürşidde mi fena olunur? Birbirimizde mi fena olunur?

devamını oku...